Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antykorupcyjne wysiłki Filipin zyskują na popularności

15.04.2009 Manila. Filipiński Rzecznik Praw Obywatelskich Maria Merceditas Gu­tierrez przyznała, że jest dumna z wyników raportu opublikowanego przez singapurski Instytut Konsultingu ds. Ryzyka Politycznego i Gospodarczego (Political and Economic Risk Consultancy Ltd. – PERC), zgodnie z którym poprawie uległo postrzeganie Filipin.

Wyniki raportu wskazują, że uzyskały one ocenę wyższą o 2 punkty.  Jak powiedziała Gutierrez, fakt poprawy notowań Filipin, które w 2008 roku uzyskały 9 punktów, na uzyskane 7 punktów w roku bieżącym świadczy o tym, że podejmowane w kraju antykorupcyjne wysiłki nie idą na marne, przeciwnie, zyskują na popularności.

Ostatnie badania ryzyka wskazują, że za najbardziej skorumpowaną gospodarkę azjatycką uważana jest Indonezja. Według punktacji znajduje się ona za Tajlandią (7.63), Kambodżą (7.25), Indiami (7.21), Wietnamem (7.11), Filipinami (7.0), Malezją (6.70), Tajwanem (6.47), Chinami (6.16) i Makao (5.84). Na miejscu jedenastym (zaczynając od najgorzej do najlepiej postrzeganych gospodarek) znalazła się Korea Południowa (4.64), a następnie Japonia (3.99), Stany Zjednoczone (2.89), Australia (2.40) oraz Hongkong (1.89). Pierwsze miejsce i tym samym miano najlepiej postrzeganej gospodarki zajął Singapur z wynikiem 1.07. Jak wyjaśnia PERC, Australia oraz stany Zjednoczone zostały włączone do zestawienia dla celów porównawczych. Uzyskane wyniki natomiast opierają się na ponad 1,7 tysięcach odpowiedzi uzyskanych z 14 azjatyckich gospodarek.

Zgodnie z opublikowanym raportem „obecny poziom korupcji nie jest tak zły, jak jest to zazwyczaj przedstawiane”.  Gutierrez przypomniała o zasługach Wielosektorowej Rady Antykorupcyjnej (Multi-Sectoral Anti-Corruption Council), organu konsultacyjnego i koordynującego narodowy antykorupcyjny program działania, urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich na czele i licznych agencje zarówno sektora rządowego, jak i  prywatnego.

Gutierrez, która bywa krytykowana za rzekomą bezczynność w korupcyjnych sprawach dziejących się na szczytach władzy, zaapelowała do społeczeństwa, aby było bardziej przenikliwe w odniesieniu do informacji, z którymi się spotyka.

Źródła: manilatimes.net (15.04.2009), asiaone.com (8.04.2009), newsinfo.inquirer.net (13.04.2009)

 


 

do góry