Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skruszony prezydent Korei Południowej

10.04.2009 Seul. Były prezydent Roh Moo – hyun przyznał we wtorek 7 kwietnia, w nawiązaniu do skandalu, w który uwikłani są jego współpracownicy i krewni, że również jego żona otrzymała niedozwolone płatności. Na jednej ze stron internetowych, równocześnie z obciążającym oświadczeniem, były prezydent przeprosił za wszystkie kłopoty, jakie mogło spowodować jego postępowanie.

W wydanym oświadczeniu Roh przyznał, że jego żona, Kwon Yang-sook, otrzymała od Parka – biznesmena i głównego darczyńcy prezydenta – pieniądze, ponieważ, jak to określił: „Istniał dług, który jeszcze nie został spłacony”.

Jedną z osób, będących w kręgu zainteresowania władz jest wspomniany Park Yeon-cha, dyrektor fabryki obuwia, który udzielał mu sporego wsparcia finansowego.

Z kolei, doradca prezydenta Jung Sang – moon, został przesłuchany przez prokuratorów w związku z oskarżeniami o przyjęcie nielegalnych płatności od Parka o równowartości kilkuset tysięcy dolarów.

Roh Gun-pyeong, brat prezydenta, został także aresztowany pod zarzutem przyjęcia łapówek w zamian za pomoc w sprzedaży, w czym pomagał mu Park, niedochodowych papierów wartościowych państwowej firmy. Czynu tego miał się dopuścić w 2006 roku.

Źródło: nytimes.com (08.04.2009)

do góry