Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fujimori skazany na 25 lat więzienia

Lima. 70 – letni były prezydent Peru, Alberto Fujimori, został skazany na 25 lat więzienia za zbrodnie przeciw ludzkości. Stawiane mu zarzuty dotyczą mordów dokonywanych przez szwadrony śmierci podczas rządów Fujimori w latach 1990-2000.

W trakcie całego, trwającego 16 miesięcy procesu, najdłuższego i najbardziej kosztownego w całej historii Peru, Fujimori utrzymywał, że jest niewinny. Powiedział, że nie ustawał w walce z lewackim terrorem, maoistowskim Świetlistym Szlakiem. Zaprzeczał jednak, jakoby wiedział o akcjach tajnych szwadronów śmierci, zwanych La Colina.


Fujimori odsiaduje obecnie sześcioletni wyrok zasądzony mu w innym, odrębnym procesie, w którym uznano go winnym nadużycia władzy. Ponadto czekają go kolejne dwa procesy, w których zostaną mu postawione zarzuty korupcyjne, dotyczące lat 1990-2000, kiedy Fujimori sprawował władzę. Były prezydent, z uwagi na swoje azjatyckie przymioty, nazywany często „chińczykiem”, w dalszym ciągu cieszy się szerokim uznaniem za zdecydowaną walkę z lewicową partyzantką oraz przyjęcie neo-liberalnej polityki, która skierowała Peru na drogę dobrej koniunktury.


Żródła: newsinfo.inquirer.net (8.04.2009), nytimes.com (8.04.2009)

do góry