Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

NPA odstępuje od oskarżenia Zumy

Pretoria. Krajowy Urząd Śledczy (National Prosecuting Authority – NPA) zdecydował, że odstąpi od oskarżenia Jacoba Zumy, najbardziej kontrowersyjnego polityka w kraju, na którym ciążą korupcyjne zarzuty.

Jacob Zuma, przywódca rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (African National Congress – ANC), może przystąpić do zaplanowanych na 22 kwietnia br. wyborów prezydenckich bez ciążącego na nim przez osiem lat brzemienia skandalu korupcyjnego.


Podjęta przez NPA decyzja z pewnością nie uzyska aprobaty, a raczej spotka się ze złością i niedowierzaniem partii opozycyjnych. NPA  podjął decyzję o odstąpieniu od postawienia Zumie 16 zarzutów, w tym o  korupcję, oszustwa i inne machlojki, po przedstawieniu przez prawników Zumy dodatkowej informacji, odnoszącej się do nagrań rzekomo świadczących o tym, że były prezydent Thabo Mbeki oraz jego sprzymierzeńcy spiskowali przeciwko Zumie.

Krytycy są zdania, że wszechmocna ANC użyła swoich wpływów by zaingerować w decyzję rzekomo niezależnej instytucji państwowej.

Źródła: timesonline.co.uk (6.04.2009), news24.com (6.04.2009)

do góry