Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Banki wspomagają skorumpowane reżimy

Global Witness – międzynarodowa organizacja pozarządowa, która śledzi przypadki korupcji, w opublikowanym w dniu 11 marca br. raporcie twierdzi, że banki, między innymi HSBC, Citigroup, Santander oraz Barclays, „ułatwiają” korupcję i uniemożliwiają wielu najbiedniejszym ludziom na świecie wydostanie się z ubóstwa.

Pośród zarzutów pojawia się twierdzenie, że Barclays utrzymywał otwarty rachunek dla syna dyktatora bogatej w ropę naftową Gwinei Równikowej, pomimo dowodów na to, że jego rodzina sprzeniewierzyła państwowe dochody z ropy.


Organizacja oskarża banki HSBC oraz Santander o niweczenie amerykańskich wysiłków, podejmowanych w związku z dochodzeniem prowadzonym w sprawie złupienia oraz prania dochodów z ropy w Gwinei Równikowej.

Global Witness oskarża ponadto Citi o ułatwianie Charlesowi Taylorowi, dygnitarzowi wojskowemu i byłemu prezydentowi Liberii, grabienia dochodów z handlu drewnem w Sierra Leone i Liberii. Inne międzynarodowe banki oskarżane są o udzielanie pożyczek firmom naftowym w Angoli, na których ciążą zarzuty o korupcję i nielegalny handel bronią.

Raport przedstawiony przez Global Witness zawiera wiele rekomendacji na temat potrzeby zaostrzenia ustawodawstwa dotyczącego zapobiegania praniu pieniędzy.

Źródła: timesonline.co.uk, guardian.co.uk

do góry