Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Malediwy poparły niepodległość Kosowa

11.03.2009. Prezydent Malediwów, Mohamed Nasheed, zarządził rozpoczęcie śledztwa w sprawie łapówek mogących mieć znaczenie przy uznaniu przez ten kraj niepodległości Kosowa. Nasheed poprosił policję o wszczęcie śledztwa w sprawie przyjęcia przez urzędników państwowych na Melediwach 2 milionów dolarów łapówki.

Sprawa po raz pierwszy została opisana 1 marca 2009 roku w lokalnej gazecie, zaraz po tym, jak partia polityczna Islamic Democratic Party – IDP, zarzuciła rządowi przyjęcie łapówki od Behgjet Pacolliego – lidera opozycyjnej partii Kosowa New Kosovo Alliance – AKR.

IDP twierdzi, że wyższy rangą urzędnik przyjął 2 miliony dolarów, by Malediwy uznały niepodległość tego Kosowa. Uważa się, że łapówkę zaoferował Pacolli, który dzięki poparciu tego kraju dla niepodległości Kosowa, zwiększyłby swoją popularność w sondażach. Według partii IDP powinno to być rozpatrzone przez Komisję Antykorupcyjną.

Minister Spraw Zagranicznych, dr Ahmed Shaheed, według wskazań, miał zostać jedną z osób, które otrzymały pieniądze. Zarówno minister, jak i wiceprezydent AKR, Ibrahim Makolli, odrzucają oskarżenia.

19 lutego, po rozmowach z innymi krajami, Malediwy oficjalnie uznały niepodległość Kosowa. Dr Ahmed Shaheed stwierdził, że uznanie przez państwa islamskie niepodległości Kosowa, było sprawą kluczową. Wyznał to w wywiadzie dla Miadhu Daily, dodając, że żadne z państw islamskich, z którymi Malediwy prowadziły konsultacje, nie wnosiły sprzeciwu, co do uznania niepodległości.

„Prowadziliśmy rozmowy z krajami sąsiednimi, krajami Europy, krajami islamskimi, jak również Stanami Zjednoczonymi. Rozmawiano także z opozycyjnymi ugrupowaniami politycznymi i rządem Kosowa” – przyznał Shaheed, dodając: „Historia Kosowa opływa krwią i kiedy z takim trudem ogłosiło ono niepodległość, my, jako naród muzułmański musimy wesprzeć i uznać te starania”.

Obecnie, według słów ministra, Malediwy, które oczekują na miejsce w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, zgoda na niepodległość jest „ważna i podstawowa”, a państwo (Kosowo – przyp. red.) nie może być oddane w ręce wrogów. Malediwy, według ministra, są krajem walczącym w obronie prawa człowieka i na tej podstawie również żądają od rządu Birmy uwolnienia przywódcy opozycyjnego.

Minister Ahmed Shaheed stwierdził, że sprawa uznania niepodległości Kosowa nie była w gestii jednej osoby, została prowadzona w sposób transparentny, a inne kraje wiedziały z dużym wyprzedzeniem o intencjach rządu. Uznanie przez Malediwy niepodległości Kosowa nie jest sprzeczne z Konstytucją, ani z innymi regulacjami obowiązującymi na Malediwach.

Shaheed powiedział, że Malediwy zgodziły się uznać niepodległość Kosowa 27 stycznia, o czym prezydent Nasheed poinformował brytyjskiego premiera Gordona Browna. Uznanie niepodległości było rekomendowane przez sprzymierzeńców Malediwów – USA i Wielką Brytanię, którym zależy na utrzymaniu pokoju we Wschodniej Europie.

4 lutego 2009 roku, za pośrednictwem DhiTv, publicznie ogłoszono decyzję rządu, poproszono również ministra sprawa zagranicznych Malediwów o opublikowanie tej informacji na oficjalnych stronach ministerstwa, co nastąpiło 6 lutego. Miało to ułatwić ambasadorowi Stanów Zjednoczonych, Robertowi Blake’owi, przekazanie jeszcze przed końcem tygodnia tych informacji właściwym osobom w Waszyngtonie.
.
6 lutego 2009 roku, według korespondencji e-mailowej między Ministrem Spraw Zagranicznych Malediwów Shaheedem a Pacollim poinformowano, że niepodległość Kosowa będzie uznana, co zostanie ogłoszone na oficjalniej stronie 6 lutego.

Shaheed powiedział, że nie ulega wątpliwości, iż Pacolli przykładał wielką wagę do stanowiska Malediwów i że spotkał się z nim w Nowym Jorku. Jeszcze w grudniu poprzedniego roku Pacolli, w wywiadzie dla agencji informacyjnej INA stwierdził, że Katar i Malediwy uznają niepodległość Kosowa dodając - „Teraz po prostu czekamy na oficjalny gest ze strony tych państw”.

Kelmend Hapciu, redaktor naczelny KosovoLive, internetowej gazety, stwierdził, że po uznaniu niepodległości Kosowa przez Malediwy, odbyły się dwie niezależne konferencje prasowe organizowane przez Pacolliego oraz ministra sprawa zagranicznych Skëndera Hyseniego, podczas których obaj przypisywali uznanie Kosowa jako zwycięstwo własnej partii.

Według BBC, szwajcarskie władze w 2000 roku, oskarżyły Pacolliego o pranie pieniędzy i przynależność do związku przestępczego, jednak oskarżenia te zostały wycofane.

Kosowo, w przeważającej mierze muzułmańskie, ogłosiło niepodległość od Serbii 17 lutego 2008 roku. Sprzeciwiła się temu, popierana przez Rosję, Serbia, uważając to za akt sprzeczny z prawem.

Źródła: emportal.co.yu za  EMportal, Kosovo Compromise; minivannews; balkaninsight.com; sophiaecho.com (11.03.2009)

do góry