Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Milionowe kary za korupcję

Specjalny wydział działający w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zajmuje się egzekwowaniem ustawy zakazującej zagranicznych praktyk korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act - FCPA). Od początku 2013 roku SEC nałożył wielomilionowe kary na znane firmy.

W zainteresowaniu Komisji znajdowały się m.in.:

Total S.A. - francuskie przedsiębiorstwo wypłacało łapówki funkcjonariuszom irańskiego rządu, którzy mieli później pomagać w uzyskaniu kontraktów na rozwój pól naftowych i gazu. W wyniku ugody Total zapłacił 398 milionów dolarów.

Ralph Lauren - firma zgodziła się oddać ponad 700 tysięcy dolarów, tytułem zwrotu korzyści osiągniętych dzięki wypłacaniu łapówek argentyńskim urzędnikom w latach 2005-2009.

Parker Drilling Company - zgodziła się na zapłatę 4 milionów dolarów w ramach ugody z SEC. Firmie zarzucano, że autoryzowała nielegalne płatności pośrednikom w celu zapewnienia rozrywki nigeryjskim urzędnikom mającym wpływ na toczące się sprawy celne z udziałem Parkera.

Koninklijke Philips Electronics - niderlandzka spółka branży medycznej została ukarana za nielegalne płatności wypłacane przez pracowników polskiej filii przedsiębiorstwa na rzecz miejscowych urzędników. W ramach ugody Philips zgodził się zapłacić ponad 4 i pół miliona złotych.

 

Źródło: http://www.sec.gov/news/press/2013/2013-94.htm

 

 

do góry