Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejrzystość lokalnych wydatków

We wrześniu 2011 roku sir Bob Kerslake – stały sekretarz Ministerstwa Społeczności i Rządu Lokalnego (Permanent Secretary of DCLG) Wielkiej Brytanii - opublikował raport na temat przejrzystości lokalnej administracji. Był to pierwszy krok do tego, aby inne ministerstwa zaczęły ujawniać ilość środków przekazywanych organom lokalnym.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Skarbu (HM Treasury), DCLG gromadzi wyniki ze wszystkich władz lokalnych,  co daje obraz wydatków dla całego sektora publicznego w Wielkiej Brytanii. Największą część danych stanowią informacje z rządu lokalnego Anglii (448 urzędów).

DCLG zwróciło się do angielskich rad miejskich z prośbą o publikowanie w Internecie wszystkich wydatków powyżej 500 funtów. Stowarzyszenie Rządów Lokalnych wraz z Zespółem ds. Lokalnej Informacji Publicznej przygotowało poradnik na temat ujawniania informacji o wydatkach czy nowych kontraktach.  Samorządy zostały także zobowiązane do publikowania wysokości pensji pracowników wyższego i niższego szczebla.

Rady muszą też umożliwiać obywatelom zapoznanie się z dokumentami  finansowymi.  Dostęp do tych informacji odbywa się bez obowiązku składania wniosku na podstawie Ustawy o dostępie do informacji  (Freedom of Information - FOI). Zwyczajowo przeznaczają się na to 20 dni roboczych w III kwartale roku.
 
Innym narzędziem wprowadzonym przez rząd w Anglii jest wyszukiwarka zamówień publicznych, która pozwala na znalezienie powiązań między zleceniodawcą a oferentem w przetargu. Dodatkowo, w celu ułatwienia drobnym i średnim przedsiębiorstwom startowania w kontraktach poniżej 100 tysięcy funtów, zniesiono  dla nich obowiązek  wypełniania specjalnego kwestionariusza.


Źródło:

https://www.gov.uk/government/policies/making-local-councils-more-transparent-and-accountable-to-local-people

 

 

do góry