Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antykorupcja na chińskich uniwersytetach

Chińskie władze w walce z korupcją korzystają z różnych metod. Jedną z nich jest zachęcanie młodych osób do poszerzania świadomości na temat jej skutków i środków jej zapobiegania.

Niektóre chińskie uniwersytety wymagają od swoich studentów uczestnictwa w zajęciach, szkoleniach i seminariach o tematyce antykorupcyjnej. Zajęcia mają na celu krzewienie wartości moralnych wśród młodych osób.

Jak powiedział związany z Komunistyczną Partią Chin profesor Wei Tang z jednego z najstarszych chińskich uniwersytetów (Beijing Normal University Zhuhai - BNUZ), ważne jest by studentów cechowało wysokie morale. Wówczas zapobieganie korupcji będzie łatwiejsze.


Profesor optymistycznie ocenia działalność antykorupcyjną, która według niego daje dobre rezultaty w podnoszeniu samodyscypliny i wytrwałości. Te zaś być może uchronią młodych przed ukształtowaniem się korupcyjnej mentalności.

Tang zauważył wzrost świadomości wśród studentów, którzy uczestniczyli w zajęciach na temat teorii i praktyki walki z korupcją oraz uczciwości.

Uczelnia podjęła także działania na rzecz przeciwdziałania korupcji w zakresie jej funkcjonowania. Dla realizacji tego celu utworzono specjalną komisję do spraw dyscypliny i nadzoru, która kontroluje między innymi finanse.

Opracowany został także specjalny system informowania o nieprawidłowościach. Sprawy dotyczące domniemanej korupcji mogą być zgłaszane poprzez e-mail lub drogą listową. Składane zawiadomienia są następnie uważnie sprawdzane. Choć dotychczas nie odnotowano poważnej korupcji na uczelni, to zdarzył się przypadek, kiedy pracownik został uznany winnym sprzeniewierzenia środków z budżetu uczelni.

"Walka z korupcją wymaga czasu", przyznał profesor Tang i dodał "nie ustaniemy w niej bez względu na to jak dużo zajmie czasu".Źródło:

http://www.thejakartapost.com/news/2012/07/07/students-learn-moral-integrity-university.html

 

 

do góry