Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak walczyć z korupcją

- Na świecie zmienia się rozumienie zjawiska korupcji. To już nie tylko wymiana grubej koperty gdzieś w ciemnej ulicy, to także złożone mechanizmy przestępcze, sięgające w niektórych przypadkach szczytów władzy - mówi Alina Hussein, specjalistka w dziedzinie przeciwdziałania korupcji, radca Prezesa NIK.

Alina Hussein reprezentowała Najwyższą Izbę Kontroli na paryskiej konferencji OECD poświęconej uczciwości w sektorze publicznym. - Zjawisko korupcji jest obecnie wiązane ze zjawiskiem kryzysu gospodarczego - mówi autorka analiz dotyczących zagrożenia korupcją. - Nie mówimy już wyłącznie o wymianie grubej koperty gdzieś w ciemnej ulicy, bo mamy także do czynienia ze złożonymi mechanizmami przestępczymi, sięgającymi w niektórych przypadkach szczytów władzy - zauważa Hussein i podaje przykład fałszowania wyników finansowych oraz kreatywnej księgowości. - Następstwem tak rozumianej korupcji mogą być wręcz niepoliczalne straty ekonomiczne.

Jak walczyć z korupcją

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z korupcją jest podejście systemowe, angażujące wszystkie kluczowe instytucje i organy państwa. - Na takim stanowisku stoją obecnie międzynarodowe organizacje promujące uczciwość w sektorze publicznym - wyjaśnia Hussein. I dodaje, że bez zmiany korupcjogennego systemu niewiele da wymiana skorumpowanego funkcjonariusza publicznego. - Na jego miejsce przyjdzie nowy, który w tych samych warunkach będzie działał tak samo - nie ma wątpliwości specjalistka z NIK.

W drugiej części rozmowy Alina Hussein opowie o wkładzie Najwyższej Izby Kontroli w walkę z korupcją, o mechanizmach podtrzymujących korupcję w Polsce oraz o rozwiązaniach prawnych przyjętych przez Polaków, które budzą obecnie żywe zainteresowanie w Europie.

Zobacz artykuł na stronie NIK


Źródło: nik.gov.pl

 

do góry