Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wzrost zgłoszeń dot. podejrzanych transakcji

Specjalny wydział szwajcarskiej policji (MROS) przyjmujący zawiadomienia o praniu pieniędzy zanotował znaczny, bo aż o 40 procent, wzrost zgłoszeń. Są one pokłosiem Arabskiej Wiosny i obowiązkiem informowania o podejrzanych interesach związanych z wydarzeniami politycznymi w Egipcie, Syrii, Tunezji i Libii.

Liczba zgłoszeń pochodzących od instytucji pośredniczących w transferach funduszy w 2011 roku była czterokrotnie większa niż w roku poprzednim. Więcej było też informacji związanych z pieniędzmi mafii i grup przestępczych. Zanotowano jednak nieznaczny spadek zgłoszeń w powiązaniu z finansowaniem terroryzmu.

MROS zaznacza, że po analizie każdego z przypadków, aż 90 procent raportów dotyczących podejrzanych transakcji zostało przekazanych odpowiednim służbom.

Federalny Urząd ds. Zgłaszania Prania Pieniędzy (MROS) w Biurze Policji jest centralnym organem, pełniącym rolę punktu zbiorczego, analizy i przekazywania informacji między instytucjami finansowymi a organami ochrony prawa. MROS publikuje również statystyki odnoszące się do zwalczania tego typu przestępstw. Pomimo nadania statusu odrębnego wydziału Policji, jest on jednostką administracyjną z określonymi zadaniami.

Siedziba Wydziału mieści się w stolicy Szwajcarii - Bernie.

 

Źródła:

http://www.fedpol.admin.ch/fedpol/en/home/themen/kriminalitaet/geldwaescherei.html

http://www.emirates247.com/news/emirates/money-laundering-fears-leap-after-arab-spring-2012-05-15-1.458910

 

 

 

do góry