Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rosja ratyfikowała antykorupcyjną konwencję OECD

Służby prasowe Kremla poinformowały, iż prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał antykorupcyjną konwencję OECD. Tym samym zakończył się proces jej ratyfikacji, a Rosja dołączyła do grona państw, które walczą z tym zjawiskiem w międzynarodowym obrocie gospodarczym.

Przystąpienie do konwencji, której pełna nazwa brzmi Konwencja OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych, oznacza, iż teraz rosyjscy przedsiębiorcy będą ścigani za próby posiłkowania się łapówkami w toku działalności biznesowej. Fakt ten jest o tyle ważny, iż Rosja boryka się z poważnym problemem korupcji, co przyznają najwyższe władze państwowe, a obrazują np. słabe wyniki kraju w kolejnych edycjach Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International. Z drugiej strony miejscowe koncerny mocno aktywne są na obszarze Afryki i republik postsowieckich, a więc w regionach o wysokim ryzyku korupcyjnym.


Podpisanie konwencji poprzedzone było nowelizacją wewnętrznych przepisów tak, by uwzględnić w nich zapisy dokumentu OECD. Teraz pozostaje przekuć je na praktyczne działania służb odpowiedzialnych za ich egzekucję.

Decyzja Kremla podyktowana jest aspiracjami do przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dołączenie do grona najbardziej uprzemysłowionych państw świata obwarowane jest jednak przystąpieniem do podpisanej na forum organizacji konwencji. Teraz jedyną znaczącą gospodarką świata, która pozostaje poza zapisami umowy, są Chiny.

Źródła:

http://rt.com/business/news/russia-convention-anti-corruption-257/

http://en.ria.ru/world/20120201/171069402.html

 

 

 

do góry