Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szefowa TI o walce z korupcją

"Czy możemy zwalczać korupcję? Absolutnie tak", napisała na blogu Światowego Forum Ekonomicznego Huguette Labelle, prezes międzynarodowej organizacji Transparency International.

 

Szefowa TI podkreśliła, że kraje lokujące się na szczycie corocznie publikowanego przez organizację rankingu Indeks Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index - CPI) charakteryzują się przejrzystością struktur administracji publicznej, co w przypadku wystąpienia nieprawidłowości powoduje większą szansę, iż ktoś o nie zapyta. Jak twierdzi Labelle korzystają na tym wszyscy.

 

Zauważa także, iż w ostatnich latach podjęto bardziej zdecydowane kroki w walce z korupcją w przedsiębiorstwach, o czym świadczy większa liczba prowadzonych spraw korupcji zagranicznej w Stanach Zjednoczonych, bardziej restrykcyjne ustawodawstwo antykorupcyjne w Wielkiej Brytanii, a także nowe przepisy we wschodzących gospodarkach. Według Labelle, stanowi to znak, że w ostatnim czasie zrobiono znacznie więcej w zwalczaniu korupcji, niż wcześniej. Zaznacza jednak, że jednocześnie większe są także możliwości przepływu nielegalnych funduszy. To zaś oznacza, iż niezbędna jest większa przejrzystość światowej gospodarki.

 

Labelle wyraża przekonanie, że każdy może walczyć z korupcją. Pierwszym krokiem jest powiedzenie "nie".

Źródło:

http://forumblog.org/2012/01/transparency-internationals-huguette-labelle-can-p eople-fight-corruption/

 

 

 

do góry