Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Odwołany Prezydent Wietnamu Nguyen Xuan Phuc powiązany z aferami korupcyjnymi

Prezydent Wietnamu Nguyen Xuan Phuc został pozbawiony wszystkich partyjnych funkcji i zmuszony do odejścia na emeryturę. Jest oskarżony o dopuszczenie do korupcji podległych sobie urzędników w czasie, gdy kierował rządem. Do politycznego trzęsienia ziemi w Wietnamie dochodzi w czasie zakrojonej na szeroką skalę kampanii antykorupcyjnej. Dotyczy ona afer związanych z lotami repatriacyjnymi Wietnamczyków w czasie pandemii oraz sprzedaży testów na koronawirusa.

Komentatorzy zwracają uwagę, że choć prezydent sprawuje głównie funkcje reprezentacyjne, to usunięcie go na ponad trzy lata przed zaplanowanym końcem kadencji jest niezwykłe.


Obowiązki prezydent czasowo przejmie wiceprezydentka azjatyckiego kraju, Vo Thi Anh Xuan.

Dymisję Phuca poprzedziło usunięcie na początku stycznia dwóch jego dawnych zastępców. Były minister spraw zagranicznych Pham Binh Minh oraz szef zespołu ds. walki z pandemią Vu Duc Dam zostali zmuszeni do rezygnacji w związku z doniesieniami o korupcji.

W połowie 2022 roku aresztowani zostali minister zdrowia Nguyen Thanh Long oraz sekretarz komitetu ludowego w Hanoi. Oskarżono ich o to, że zarabiali na sprzedaży importowanych z Chin testów na koronawirusa jako krajowych i narazili państwo na straty.

 

Więcej informacji na stronie internetowej portalu VOA.

  • 165 ©niglaynike Photogenica
do góry