Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego ps. „Bór”, Powstanie rozpoczęło się we wtorek 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, w godzinę „W”.

  • Źródło: ipn.gov.pl
    Źródło: ipn.gov.pl

Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji, ale tak naprawdę była to walka o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Planowane na kilka dni Powstanie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W czasie Powstania zginęło 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej i 180 tys. ludności cywilnej.

Powstanie warszawskie [pisownia oryginalna] w 1944 r. było jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń drugiej wojny światowej. Przyniosło ono całkowitą zagładę milionowego miasta. Warszawa zamieniła się w pustynię, pełną trupów, ruin i zgliszcz. Całą ludność, która zdołała przeżyć piekło walki, wypędzono i wywieziono do rozmaitego rodzaju obozów. Po kapitulacji żołnierze niemieccy palili i wysadzali w powietrze dom po domu, wszystkie budynki, które ocalały w czasie działań wojennych. Himmler powiedział: „Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony odstraszający przykład dla całej Europy.” 

Anna Świrszczyńska, poetka, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim

Co roku, 1 sierpnia o godz. 17.00, w godzinę „W” w całym kraju uruchamiane są syreny alarmowe, a ludzie zatrzymują się w miejscu, by uczcić ten moment.

Również Kierownictwo, funkcjonariusze oraz pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego pragną uczcić pamięć Powstańców. Cześć i chwała Bohaterom!

Koszula powstańca ma wszy

śmierdzi smrodem kanałów

śmierdzi potem młodości

potem walki i strachu.

 

Chciał ją wyprać

tylko że już zabrakło wody

i miednicy do tej wody

i domu do tej miednicy.

 

Potem w koszulę wsiąkła krew

i wtedy ludzie

dali mu drugą czystą

gdy go kładli do skrzyni z białych desek.

Koszula powstańca, Anna Świrszczyńska

Więcej informacji na temat uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego, które w tym roku, ze względu na ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego, mają szczególny charakter, znaleźć można m.in. na stronach Instytutu Pamięci Narodowej czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródła: ipn.gov.pl; A. Świrszczyńska „Budowałam barykadę”, Wydawnictwo Literackie

 

Opublikowano w dniu 1.08.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry