Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – wystawa przed siedzibą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie

  • Fot. John Vachon
    Archiwum: Ann Vachon, Fot. John Vachon
  • Fot. John Vachon
    Archiwum: Ann Vachon, Fot. John Vachon

Centralne Biuro Antykorupcyjne włączyło się w obchody święta państwowego, jakim jest ustanowiony na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na ogrodzeniu siedziby głównej Biura, od strony Al. Szucha w Warszawie, pojawiła się wystawa poświęcona wydarzeniom z maja 1946 r. Przemierzający Polskę amerykański fotograf UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration), John Vachon, stał się przypadkowym świadkiem tamtych wydarzeń...

2 maja 1946 r., ok. godz. 13.00, do Wąwolnicy – w poszukiwaniu Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego – przyjechało ponad 20 funkcjonariuszy grupy operacyjnej Milicji Obywatelskiej. Milicjanci i funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zaczęli podpalać domostwa. Około godz. 14.00 grupa operacyjna MO wycofała się, by powrócić godzinę później, wzmocniona przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Funkcjonariusze MO, KBW i UB podpalili prawie 40 gospodarstw. Pożar szybko się rozprzestrzeniał na pokryte strzechą sąsiednie zabudowania.

Pacyfikacja Wąwolnicy dotknęła 197 rodzin. Spłonęło 101 domów i setki budynków gospodarczych. W płomieniach zginęły co najmniej dwie osoby oraz setki zwierząt. Przez cały okres PRL mieszkańcy wsi byli represjonowani, a tragedię Wąwolnicy okryła zmowa milczenia.

Źródło: Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy. Wąwolnica. 2 maja 1946. Relacje, dokumenty, Wąwolnica 2017

 

Po zakończeniu II wojny światowej prawie 200 tysięcy Polaków kontynuowało walkę o niepodległość. Po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną oddziały partyzanckie Drugiej Konspiracji walczyły z narzuconą przez Sowietów władzą komunistyczną. Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego wspierała ludność cywilna.

W listopadzie 1947 r. aresztowano ostatniego prezesa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Wyrok śmierci na nim wykonano 1 marca 1951 r.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia, jak również lokalne społeczności, które wspólnie ponosiły ofiarę i podejmowały nierówną walkę z okupantem sowieckim o suwerenność i samostanowienie Polski.

 

Opublikowano w dniu 2.03.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry