Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Microsoft płaci 25 mln dolarów za naruszenia FCPA

Pod koniec lipca firma Microsoft zapłaciła Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) oraz Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 25,3 mln dolarów w ramach ugody zawartej w związku z przestępstwami korupcyjnymi związanymi z jej działalnością na Węgrzech, w Arabii Saudyjskiej, Tajlandii oraz Turcji. Microsoft zgodził się na ugodę bez przyznawania się do winy i zaprzeczania o popełnionym przestępstwie.

  • Microsoft płaci 25 milionów dolarów za naruszenia FCPA
    Microsoft płaci 25 milionów dolarów za naruszenia FCPA

Przynajmniej od 2013 r. do 2015 r. węgierska spółka zależna Microsoftu za pomocą pośredników opłacała urzędników państwowych. Ponadto udzielała ona niezwykle wysokich rabatów zatwierdzanych przez kierownictwo na postawie niejasnych uzasadnień, bez upewniania się, że dotarły one do końcowych klientów z sektora publicznego. W związku z nielegalną działalnością węgierski Microsoft zarobił 13,7 mln dolarów.

W Arabii Saudyjskiej w latach 2012–2014 pracownicy miejscowej spółki zależnej Microsoft przekazali co najmniej 440 tys. USD przeznaczonych na marketing i opracowywanie propozycji biznesowych z partnerami Microsoftu na specjalny fundusz oszczędnościowy, z którego pokrywano koszty podróży pracowników saudyjskiego rządu oraz kupowano prezenty, meble, laptopy, tablety i inny sprzęt dla agencji rządowych. Fundusz oszczędnościowy był prowadzonych przez dwóch pośredników Microsoftu, którzy otrzymali duże zniżki na produkty tej firmy.

W Turcji w 2014 r. kierownictwo spółki zależnej Microsoft zatwierdziło nadmiernie wysoką zniżkę w transakcji z udziałem nieautoryzowanej strony trzeciej w związku z przetargiem rządowym w okolicznościach, w których nie ma dowodów na świadczenie usług przez stronę trzecią.

W Tajlandii w latach 2012–2015 filia Microsoftu zafundowała podróże zagranicznym urzędnikom rządowym i pracownikom klientów pozarządowych, a także przekazała prezenty i inne wartościowe rzeczy poprzez fundusze oszczędnościowe prowadzone przez ich zewnętrznych pośredników.

SEC powiedziała, że ​​spółka Microsoft, w związku z naruszeniami Ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych (FCPA), podjęła działania naprawcze i współpracowała w dochodzeniu – między innymi wzmocniła wewnętrzne kontrole księgowe i programy zgodności, a także wszczęła postępowania dyscyplinarne przeciwko pracownikom.

Źródło: http://www.fcpablog.com

do góry