Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Włoski rząd mający zrewolucjonizować walkę z korupcją uwikłany w skandal korupcyjny

Włoski rząd zatwierdził niedawno projekt ustawy znany jako Spazzacorrotti, czyli „Niszczyciel łapówek”. Partia Movimento 5 Stelle, która objęła władzę po kampanii antykorupcyjnej, próbuje wdrożyć ustawę, która ma stanowić rewolucję w walce z korupcją i uratować miliardy euro. Samo ugrupowanie uwikłane jest w głośny skandal korupcyjny związany z budową nowego stadionu piłkarskiego AS Romy na 52 500 miejsc.

Szacuję się, że z powodu korupcji włoska gospodarka traci rocznie do 236 miliardów Euro – liczba ta odpowiada około 13% produktu krajowego brutto i jest 12 razy większa niż fundusze włoskiej policji. 89% Włochów uważa, że ​​korupcja w ich kraju jest „niezwykle rozpowszechniona”, a 84% twierdzi, że ​​jest „częścią włoskiej kultury biznesowej”. W rezultacie Transparency International konsekwentnie uważa Włochy za jeden z najbardziej skorumpowanych krajów w Europie – w rankingu z 2018 r. kraj ten uplasował się na 53 pozycji.

Większość włoskich przepisów dotyczących korupcji znajduje się w Kodeksie karnym. Kodeks zabrania między innymi czynnego i biernego przekupstwa funkcjonariuszy publicznych, a także biernego przekupstwa między podmiotami prywatnymi. Każdy, kto zostanie uznany za winnego na podstawie przepisów Kodeksu dotyczących przekupstwa i korupcji, podlega karze pozbawienia wolności do 12 lat.

Obecnie nad ustawą Spazzacorrotti trwają prace w parlamencie i oczekuje się, że wejdzie w życie. Akt ten wprowadza szereg zmian, polegających m.in. na rozszerzeniu definicji zagranicznych funkcjonariuszy publicznych na np. osoby pełniące funkcje lub czynności równoważne funkcjom funkcjonariuszy publicznych i pracownikom międzynarodowych organizacji publicznych; a także zakazaniu dożywotnio komukolwiek skazanemu na ponad dwa lata więzienia za przekupstwo i korupcję piastowania funkcji publicznych. Po raz pierwszy zezwala się funkcjonariuszom pod przykryciem zajmować się śledztwami związanymi z przekupstwem i korupcją.

Minister sprawiedliwości i członek Movimento 5 Stelle Alfonso Bonafede, główny autor Spazzacorrotti, okrzyknął ten projekt „rewolucją w walce z korupcją”. Partia została jednak uwikłana w skandal dotyczący rzekomego przekupstwa jednego z najwyższych urzędników, związany z budową stadionu AS Romy.

Po latach gromadzenia i analizowania dowodów prokuratorzy twierdzą, że członek Movimento 5 Stelle Marcello De Vito, również przewodniczący rady miasta Rzymu, przyjął szereg łapówek od lokalnego przedsiębiorcy, aby faworyzować jego ofertę budowy stadionu. De Vito został aresztowany w marcu 2019 r., postępowanie jest w toku, a budowę Stadio della Roma wstrzymano na czas nieokreślony.

Źródło: www.anticorruptionblog.com

do góry