Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Pół miliona euro w walizce. 5 osób zatrzymanych na gorącym uczynku. Pranie pieniędzy

Agenci z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali w wyniku operacji specjalnej 5 osób zamieszanych w proceder tzw. prania pieniędzy. Do zatrzymania doszło w jednym z podwarszawskich hoteli, tuż po tym, jak warszawski biznesmen wziął walizkę z 500 tys. euro, które miały pochodzić z przestępstwa. Pozostali zatrzymani stanowili jego obstawę na miejscu.

  • Pół miliona euro w walizce. 5 osób zatrzymanych na gorącym uczynku. Pranie pieniędzy
    Pół miliona euro w walizce. 5 osób zatrzymanych na gorącym uczynku. Pranie pieniędzy

Cała akcja łódzkich agentów CBA miała dynamiczny charakter. Prowadząc nielegalny interes grupa zachowywała dużą ostrożność i nie spodziewała się, że zostanie zatrzymana.

Ustalenia CBA wskazują, że za 10% prowizję biznesmen i jego wspólnicy mieli doprowadzić do „wyprania” pół miliona euro, podejmując działania zmierzające do wprowadzenia pieniędzy do legalnego obrotu. W tym procesie miały zostać wykorzystane fikcyjne faktury VAT, jak również bardziej skomplikowane operacje i instrumenty finansowe.

Zgromadzone materiały trafią teraz do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty.

Czynności powadzone przez łódzkich agentów CBA trwają. Sprawa jest rozwojowa, badane będą inne jej wątki oraz to, czy tego typu proceder nie był już wykorzystywany przez zatrzymanych wielokrotnie wcześniej.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 13.06.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry