Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Fikcyjne faktury VAT na 160 mln zł. Zatrzymani biznesmeni z Wólki Kosowskiej

Agenci z Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali kolejne trzy osoby pochodzenia tureckiego, działające w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej.

  • Fikcyjne faktury VAT na 160 mln zł. Zatrzymani biznesmeni z Wólki Kosowskiej
    Fikcyjne faktury VAT na 160 mln zł. Zatrzymani biznesmeni z Wólki Kosowskiej

Ustalenia śledczych wskazują, że firmy prowadzone przez zatrzymanych dziś biznesmenów wystawiły fikcyjne faktury VAT na kwotę co najmniej 160  mln zł. Przy zatrzymaniu brali udział żołnierze Żandarmerii Wojskowej.  

Kwoty te mogą się zwiększyć, czynności trwają. Funkcjonariusze CBA przeszukują mieszkania zatrzymanych, a w biurach zabezpieczają dokumentację księgową. 

Do dziś w tym śledztwie zarzuty dotyczące m.in. udziału w latach 2014–2017 w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 38  podejrzanych: pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek. Grupa dokonywała  przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie m.in. towarami tekstylnymi i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT. W tej sprawie m.in. w lutym br. agenci CBA zatrzymali prezesa i wiceprezesa dużej agencji pracy tymczasowej. Ustalenia CBA wskazują, że zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia zwrotu  podatku wielkiej wartości – ponad 30 mln zł, a w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, poprzez system spółek i przelewów, „wyprali” ponad 161 mln zł dochodów z przestępstw.

Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Temistokles Brodowski, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 11.06.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry