Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Miliony „wyprane” przez fundację działającą na Karaibach

Agenci z Delegatury CBA w Lublinie zatrzymali założycielkę i prezes polskiej fundacji działającej na Karaibach, biznesmena, prezes spółki prowadzącej działalność księgową oraz dwie inne osoby współdziałające z zatrzymanymi.

  • Miliony „wyprane” przez fundację działającą na Karaibach
    Miliony „wyprane” przez fundację działającą na Karaibach

To wielowątkowe śledztwo dotyczy  m.in. wyprania pieniędzy w kwocie kilku mln zł  – przyjmowania z zagranicy i z Polski, m.in. na konta fundacji, środków pieniężnych pochodzących z przestępstw celem ukrycia ich źródła. Pieniądze – ponad 4 mln zł, pochodziły m.in. z działań na szkodę jednej ze śląskich spółek, z niezasadnych wypłat na rzecz biznesmena. Inny wątek dotyczy powoływania się przez prezes fundacji na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i podjęcia się pośrednictwa w uzyskaniu zgody na wydanie wizy wjazdowej do Polski dla obywateli jednego z państw Bliskiego Wschodu w zamian za przekazanie pieniędzy na rzecz kierowanej przez nią fundacji. Kolejny wątek, wiążący się z tym pierwszym, to wystawianie przez  fundację fikcyjnych faktur VAT na rzecz firmy biznesmena.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych, warszawską siedzibę fundacji, biura rachunkowe, siedziby firm powiązanych z zatrzymanymi celem ujawnienia i zabezpieczenia dowodów przestępstwa, w szczególności telefonów, nośników pamięci, komputerów, faktur VAT oraz dokumentów dotyczących  współpracy z fundacją – umów, faktur, zapisków, notatek i rozliczeń. 

Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Śledztwo jest toku. CBA będzie analizować zgromadzony materiał dowodowy, a także ten zabezpieczony dziś. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i kolejne zarzuty.

Śledztwo CBA i prokuratury toczy się od blisko 2 lat, a sama przestępcza działalność datuje się od roku 2015.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 7.06.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry