Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

CBA zatrzymuje „na gorąco” - za łapówkę chcieli przedłużenia kontraktu

Biznesmeni chcieli skorumpować jednego z kierowników Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Agenci CBA zatrzymali ich tuż po wręczeniu łapówki. Sprawa dotyczyła kontraktu na ponad 8 mln zł.

Ustalenia funkcjonariuszy z lubelskiej delegatury CBA wskazywały na możliwość i próbę skorumpowania osoby odpowiedzialnej za BHP w zakładach chemicznych. Sprawa dotyczyła kontraktu na ponad 8 mln zł na serwisowanie specjalistycznej, multiochronnej odzieży dla pracowników przedsiębiorstwa. Zakłady azotowe rozważały decyzję o niekontynuowaniu, podpisanej jeszcze w 2013 r., umowy z zewnętrzną firmą. 

W grę wchodził kolejny wielomilionowy kontrakt na 4 lata, który zgodnie z zapisami mógł być przedłużony automatycznie, bez nowego przetargu. Zarząd spółki zewnętrznej, zarabiającej na tej umowie, podjął próbę przekupienia osoby odpowiedzialnej za to w Zakładach Azotowych „Puławy”.

Sprawa nie uszła uwagi CBA. Tuż po wręczeniu 8 tys. zł w gotówce, na parkingu przed jednym z hoteli, lubelscy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezesa i członka zarządu spółki –  kontraktora zakładów „Puławy”. Zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i wręczenia łapówki. 

Na podstawie materiałów zebranych przez  Delegaturę CBA  w Lublinie,  Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo.

Wydział Komunikacji Społecznej

Zobacz artykuł na stronie CBA

Opublikowano w dniu 11.07.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry