Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strata 2 mln zł VAT na handlu numizmatami

Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 mln zł na fikcyjnym eksporcie do Niemiec cennych numizmatów. Agenci CBA z Katowic zatrzymali biznesmena podejrzanego o udział w tym procederze.

Delegatura CBA w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w zakresie wyłudzania podatku VAT przez podmioty zajmujące się obrotem numizmatami na terenie Unii Europejskiej.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali biznesmena z terenu województwa śląskiego  prowadzącego działalność w zakresie obrotu numizmatami. Ustalenia śledczych wskazują, że w wyniku przestępczego procederu fikcyjnej sprzedaży za granicę cennych numizmatów i stosowaniu przy tym zerowej stawki VAT Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 mln zł. 

Funkcjonariusze CBA na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli mienie o szacunkowej wartości ok. 180 tys. zł. Prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzuty karno-skarbowe oraz tzw. prania brudnych pieniędzy. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy usłyszała jeszcze jedna osoba.  

Śledztwo  jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 6.07.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry