Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

CBA: W całym kraju oszukiwali rolników

Pierwsze zatrzymania w śledztwie CBA dot. działania grupy przestępczej, która utrudniała przetargi na grunty rolne. Za rezygnację z udziału w licytacji żądali po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ustalenia CBA wskazują, że proceder obejmował cały kraj. Zabezpieczono dokumenty z setek takich aukcji.

Delegatura CBA w Poznaniu prowadzi śledztwo dot. działania grupy przestępczej, która w celu osiągania korzyści majątkowych utrudniała przetargi  na zakup lub dzierżawę ziemi. Członkowie grupy uwiarygadniali się wpłacając wadium, a później pod presją utrudnienia przetargu – sztucznego podbijania ceny - żądali pieniędzy od najbardziej zainteresowanego ziemią w zamian za swoją rezygnację z udziału w licytacji. Proceder prowadzony był na terenie całego kraju. 

Ustalenia CBA  wskazują,  że grupa swą działalność prowadziła co najmniej od pół roku, a poszkodowanymi byli głównie rolnicy, którzy dotychczas dzierżawili wystawianą ponownie w przetargu ziemię lub ci, którym zależało na rozwinięciu gospodarstwa.

Finansowe żądania sprawców mogły sięgać jednorazowo kwot nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poszkodowani, którym bardzo zależało na ziemi, wprowadzani w błąd przez oszustów, płacili.

Agenci CBA zatrzymali już Krzysztofa Z. i  Ryszarda R., którzy w jednej z  miejscowości w Wielkopolsce zażądali 20 tys. zł od rzeczywistego  uczestnika przetargu w zamian za odstąpienie od postąpienia w licytacji na blisko 40 ha gruntów rolnych.  Mężczyźni usłyszeli  prokuraturze zarzuty oszustwa.  

W wyniku przeszukania  u zatrzymanych  funkcjonariusze CBA ujawnili  kilka tysięcy stron wydruków ogłoszeń o przetargach na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości oraz kilkaset dowodów wpłacenia wadium w przetargach oraz w licytacjach komorniczych nieruchomości  i ruchomości  np. samochodów.         

CBA bada czy nie doszło do działania na szkodę Skarbu Pastwa poprzez utrudnianie lub udaremnianie przetargów organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. 

Prosimy rolników i inne osoby poszkodowane przez tą lub inne podobnie działające grupy przestępcze o zgłaszanie się do Delegatury  CBA w Poznaniu. Każda sprawa jest dla nas ważna i pomoże w ukróceniu tego procederu w przyszłości.   

Postępowanie prowadzi poznańska Delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koninie. 

Sprawa jest rozwojowa -  niewykluczone są kolejne zatrzymania i powiększenie listy zarzutów.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

Opublikowano w dniu 9.05.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry