Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Przetarg na sprzęt dla lotnisk miało wygrać faworyzowane konsorcjum

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu na ponad 20 mln zł na szkodę Skarbu Państwa usłyszał Mieczysław O. – były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dyrektor zataił także swoje powiązania z jednym z oferentów.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA  prowadzą śledztwo dotyczące nielegalnych działań przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. 

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez zagraniczną firmę usłyszał dr hab. Mieczysław O. – były dyrektor  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.  Działał tym samym na szkodę Skarbu Państwa.

Wg ustaleń agentów CBA dyrektor O. złożył fałszywe oświadczenie – zataił swoje  powiązania  i zaangażowanie na rzecz jednego z oferentów – polskiego konsorcjum i zagranicznego podmiotu udostępniającego swoje zasoby w tym wielomilionowym przetargu. 

Wcześniej zarzuty zmowy przetargowej usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. – zastępca dyrektora IMGW. Dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano przetarg, aby wygrał ich faworyt.    

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Systemy AWOS (Automated Weather Observation System)  służą osłonie meteorologicznej lotnisk.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 14.04.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry