Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30 mln strat w samorządowej spółce

Zarzuty za 30 mln zł strat w największej firmie w Polsce zajmującej się produkcją i dystrybucją wody. Agenci CBA zatrzymali biznesmenów z Warszawy oraz b. prezesa i wiceprezes GPW Dystrybucja Sp. z o.o. w śledztwie dotyczącym inwestycji finansowych.

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach  zatrzymali  kolejne osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w grupie kapitałowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.

Zatrzymani przez CBA b. prezes zarządu GPW Dystrybucja Sp. z o.o. oraz b. wiceprezes tego przedsiębiorstwa usłyszeli zarzuty niegospodarności. Śledczy ustalili, że ten duet, poprzez szereg transakcji gospodarczych,  doprowadził do wyrządzenia spółce szkody majątkowej na kwotę co najmniej  30 mln zł.

Katowiccy agenci CBA zatrzymali także dwóch warszawskich biznesmenów. W prokuraturze usłyszeli zarzuty udzielenia pomocy do działania na szkodę spółki na kwotę minimum 25 mln zł.  

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 80 tys. zł. do 150 tys. zł.

W śledztwie badane jest  kilka wątków sprawy dotyczących nadużyć i strat na kwotę ponad 110 000 000 zł. W zainteresowaniu prokuratury i CBA są inwestycje w fundusze zabezpieczone nieruchomościami o wielokrotnie zawyżonej wycenie oraz decyzje biznesowe Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i jego spółki-córki z lat 2011 – 2013.

Śledztwo jest  szerokie, wielowątkowe i rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zarzuty. 

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. to kluczowy dostawca wody dla aglomeracji katowickiej -  jest największym w kraju i jednym z większych w Europie przedsiębiorstwem wodociągowym. Działa na obszarze 4,3 tys. kilometrów kwadratowych i dostarcza wodę do 3,5 mln osób. Należy w większości do samorządu woj. śląskiego.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA 

Zobacz artykuł na stronie CBA

Opublikowano w dniu 16.03.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry