Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Kolejna osoba zatrzymana w sprawie korupcji

45-letni przedsiębiorca usłyszał zarzuty w sprawie udzielania korzyści majątkowej urzędnikom państwowym. Mężczyzna odpowie za nielegalne organizowanie gier hazardowych oraz za wręczenie łapówki urzędnikowi w zamian za informacje o planowanej kontroli. To już kolejne zatrzymanie w sprawie korupcji w jednym z urzędów na terenie Opolszczyzny.

Policjanci Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali 45-latka podejrzewanego m.in. o nielegalne prowadzenie gier losowych. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, mężczyzna w 2014 roku organizował - wbrew przepisom ustawy - gry na automatach.

Policjanci ustalili też, że mężczyzna dwukrotnie wręczył łapówkę jednemu z urzędników w zamian za informacje o planowanych kontrolach w jego lokalu.  Zatrzymany już tego samego dnia usłyszał zarzuty, do których się przyznał. Za takie przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jest to już kolejna realizacja w sprawie korupcji. Wcześniej, w listopadzie  2015 roku, policjanci wspólnie z Referatem Wewnętrznym Izby Celnej w Opolu oraz Wydziałem V Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu zatrzymali 9 osób. Wtedy mieszkańcy województwa opolskiego usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wręczania i przyjmowania korzyści majątkowej.

Pamiętać należy, że zgodnie z art. 229 § 6 k.k., czyli tak zwanej bezkarności sprawcy łapownictwa czynnego, która mówi o tym że osoba która wręczy korzyść majątkową osobie pełniącej funkcję publiczną i korzyść ta zostanie przyjęta, a sprawca zawiadomi o tym fakcie organy powołane do ścigania przestępstw, zanim te organy się o tym dowiedzą, to osoba wręczająca pozostaje bezkarna.

KWP Opole / ik

Źródło: policja.pl

Zobacz artykuł na stronie Policji

Opublikowano w dniu 18.01.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry