Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Likwidacja fasadowych spółek

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC) wydała komunikat o przymusowym zawieszeniu działalności 225 spółek fasadowych, tzw. shell companies pozostających w uśpieniu.

Spółki mogą wrócić na rynek, po udowodnieniu, że prowadzą rzeczywistą działalność.

Operacja Shell-Expell ma na celu likwidowanie oszustw na rynku małych przedsiębiorstw (microcap i nanocap companies) wykorzystywanych w nielegalnej działalności.

Działalność ta polega na procesie pump-and-dump, czyli manipulowaniu ceną. Proceder polega na wyszukiwaniu spółek w kiepskiej kondycji i o minimalnej wartości akcji. Następnie właściciel pakietu większościowego sztucznie zawyża się ceny akcji spółki przez fałszywe informacje o coraz lepszej kondycji firmy. Podwyższeniu ceny służy wzajemna sprzedaż akcji między wtajemniczonymi spółkami. Po sprzedaży akcji naiwnym inwestorom (wprowadzenie akcji w tzw. stratosferę), były właściciel pakietu większościowego dzieli się z zarządem spółki zyskiem ze sprzedaży akcji. Z uwagi na fakt, że wartość spółki nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistej działalności, cena akcji jest szybko korygowana przez rynek, co oznacza spadek wartości często o kilkadziesiąt procent i zamknięcie działalności spólki.

Źródła:

http://www.sec.gov/News/PressRelease/Detail/PressRelease/1370540714936

http://independenttrader.pl/175,pump_and_dump_-_lapanie_naiwnych.html

 

do góry