Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyrok dla antykorupcyjnego działacza

Chiński działacz antykorupcyjny został skazany na 4 lata więzienia. Amnesty International komentuje wyrok jako „haniebny”.

Xu Zhiyong jest założycielem organizacji Ruch Nowych Obywateli. Jak powiedział jego wieloletni przyjaciel, Teng Biao, od lat w sposób legalny i pokojowy działa na rzecz respektowania praw człowieka. Przez sąd został jednak uznany winnym organizowania „zgromadzeń w celu zakłócania porządku publicznego”. Teng przyznał, że zasądzony wyrok 4 lat więzienia wskazuje, że stan praworządności w Chinach jest bardzo zły i ludzie tacy jak Xu Zhiyong działający na rzecz rządów prawa są bardzo potrzebni.

Roseann Rife, dyrektor oddziału Amnesty International na Daleki Wschód określiła wyrok jako haniebny, jednak niestety przewidywalny. Jak przyznała „chińskie władze po raz kolejny przedłożyły rządy strachu nad rządami prawa”. Zaniepokojenie obrotem sprawy wyraziły także zachodnie rządy. Chiny jednak bardzo szybko sformułowały oskarżenie o wtrącanie się w ich wewnętrzne sprawy.

Decyzja o więzieniu dla Xu jest jednym z najbardziej angażujących opinię społeczną wydarzeniem od czasu procesu laureata nagrody Nobla Liu Xiaobo, który w 2009 roku został skazany na 11 lat więzienia.

Adwokat Xu, Zhang Qingfang, określił wyrok jako sprzeczny z prawem. Zapowiedział także, że naradzi się ze swoim klientem w sprawie wniesienia apelacji, bo jak przyznał „nadal jest jakaś nadzieja”.

Źródła:

http://www.voanews.com/content/china-rights-trial/1837811.html

http://www.amnesty.org/en/news/china-xu-zhiyong-four-year-jail-sentence-shameful-2014-01-26

do góry