Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szefowa Funduszu z zarzutami

Anastasia Sakellariou, szefowa Funduszu Stabilizacji Finansowej Grecji (Hellenic Financial Stability Fund - HFSF) została oskarżona o pranie pieniędzy.

Jest ona jedną z 25 osób, które według prokuratury brały udział w oszustwach pożyczkowych, narażając Hellenic Postbank (TT) na straty w wysokości 500 milionów euro. Sakellariou miała zezwolić na udzielenie przez  TT bez odpowiednich gwarancji pożyczek na kwotę 38,5 miliona euro.  

10 stycznia 2014 roku obecny zarząd HFSF wydał oświadczenie, w którym poinformował o toczącym się śledztwie, ale też zapowiedział, ze razem z Anastasią Sakellariou będzie nadal pracował na rzecz stabilności finansowej Grecji. Zgodnie z oświadczeniem Funduszu, śledztwo dotyczyło pożyczek udzielonych jeszcze przed powierzeniem Sakellariou funkcji w Postbanku, a następnie zostało rozszerzone o kolejne decyzje, zatwierdzone przez komisję, w której uczestniczyła Sakellariou. HFSF nazwał zatwierdzone przez nią działania normalną praktyką bankową.

Fundusz Stabilizacji Finansowej Grecji został utworzony w 2010 roku i jako podmiot prywatny posiada autonomię administracyjną i finansową. Jego zadaniem jest kierowanie naprawą greckiego systemu finansowego.

Anastasia Sakellariou nadal cieszy się zaufaniem Ministra Finansów Grecji.

Źródła:

http://www.ft.com/cms/s/0/0db86eb6-7a10-11e3-a3e6-00144feabdc0.html

http://www.greeknewsonline.com/?p=29336

http://www.hfsf.gr/en/index.htm

http://www.hfsf.gr/files/announcement_20140110_en.pdf

do góry