Tag Chiny
-
Chiny powołają nową agencję antykorupcyjną
Jak donosi chińska agencja prasowa Xinhua, Państwo Środka będzie miało nową instytucję antykorupcyjną. Rewelację tą ogłosił w rozmowie z agencją zastępca prokuratora generalnego Qiu Xueqiang.
-
Magnat prasowy dziennikarzem więziennej gazetki
Li Yuanjiang, były wydawca jednej z najpoczytniejszych chińskich gazet „Guangzhou”* 10 września 2004 roku został skazany na 12 lat więzienia za przyjęcie łapówek.
-
Egzaminy z tysiącletnią historią
System Egzaminu Cesarskiego znanego w Chinach pod nazwą Keju stał się sposobem, dzięki któremu utalentowane osoby mogły zdobyć stanowisko w służbie urzędniczej.
-
Matki, żony i kochanki
25 sierpnia 2008 roku chińskie władze przedstawiły do dyskusji w Komitecie Stałym Kongresu Ludowego, które jest najwyższym ciałem ustawodawczym, projekt ustawy zaostrzający kary dla małżonków, kochanków i dzieci skorumpowanych urzędników.
-
Gang z Szanghaju
Chen Xitong był burmistrzem Pekinu w czasie protestów na Placu Tiananmen w 1989 roku i gorącym zwolennikiem użycia siły wobec demonstrantów. Jemu też przypisuje się odpowiedzialność za wprowadzenie stanu wojennego.
-
W pogoni za skorumpowanym urzędnikiem
29 lipca 2007 roku odbyła się premiera gry, przeznaczonej również dla dzieci, gdzie internauta podążał ulicami dwuwymiarowego Ningbo w poszukiwaniu skorumpowanego rządowego urzędnika.
-
Ostatnia cesarzowa Chin
26 czerwca 1852 roku Tzu Si (Cixi), znana też pod imieniem Orchidea lub Pani Yehonala, poślubiła cesarza - Hsien Fenga i stała się jedną z 7 żon i 3 tysięcy konkubin władcy Chin. Już od początku musiała poruszać się po dworze pełnym intryg, gdzie łapówki były dowolnie wymieniane, a eunuchowie donosili o jej najmniejszym posunięciu.
-
Reformy Stu Dni i eliminacja synekur
Reformy Stu Dni (戊戌变法; 戊戌變法|p=wùxū biànfǎ) - tak nazywał się ruch polityczny w Chinach, zapoczątkowany 11 czerwca 1898 roku przez młodego cesarza Guangxu.
-
Handel opium oparty na korupcji
Wojny opiumowe miały swoje źródła w zachwianiu równowagi ekonomicznej. Od dawna bowiem Europejczycy, a później także Amerykanie pragnęli chińskiego jedwabiu, porcelany czy herbaty. Z kolei dla Chińczyków Europa nie miała do zaoferowania nic, co byłoby potrzebne biorąc pod uwagę azjatycki styl życia.
-
Egzekucja Li Chenglonga
23 kwietnia 2000 roku dokonano egzekucji na Li Chenglong (l.48) skazanego za korupcję, której dopuścił się pełniąc funkcję sekretarza w Yulin w latach 1991-1996.
-
Wyrok dla antykorupcyjnego działacza
Chiński działacz antykorupcyjny został skazany na 4 lata więzienia. Amnesty International komentuje wyrok jako „haniebny”.
-
Skromniejsze prezenty bogatych Chińczyków
W 2013 roku bogaci Chińczycy wydali o 15 procent mniej na dobra luksusowe niż rok wcześniej – wynika z raportu instytutu badawczego Hurun. Kwota przeznaczona przez nich na kupowanie podarunków zanotowała zaś spadek aż o 25 procent.
-
Areszt dla b. szefa agencji bezpieczeństwa Chin
Agencja Reutera donosi o Zhou Jongkangu, jednym z potężniejszych polityków chińskich ostatniej dekady, który przebywa w areszcie domowym.
-
Polska traci miliardy
Polska traci miliardy złotych rocznie w wyniku nielegalnego przepływu środków finansowych. Opublikowany właśnie raport Global Financial Integrity (GFI) wskazuje, że nielegalny transfer pieniędzy z naszego kraju w ciągu dekady osiągnął kwotę blisko 150 miliardów złotych.
-
Za kratki za domaganie się przejrzystości
Chiński działacz społeczny, który domagał się, by czołowi funkcjonariusze państwowi ujawniali majątek, został postawiony w stan oskarżenia.
-
Symptomy zmian w Chinach
Zhou Yongkang, jeden z dziewięciu członków Politbiura Komunistycznej Partii Chin, został osadzony w areszcie domowym.Chińskie władze prowadzą wobec niego śledztwo w sprawie korupcji. Gdyby doszło do skazania, Zhou byłby najwyższym rangą politykiem skazanym za przestępstwo od 1949 roku.
-
Chiny: Lokalne władze walczą z korupcją na kółkach
Na popularnym chińskim portalu społecznościowym "Sina Weibo" ukazało się zdjęcie rządowego samochodu z oznaczeniem "nie dla prywatnego użytku pojazdów służbowych".
-
Dożywocie dla dyrektora firmy telekomunikacyjnej
Były wiceprezes największej chińskiej spółki telekomunikacyjnej został skazany na dożywocie za korupcję.
-
Siemens poza jurysdykcją USA
Amerykański sąd odrzucił pozew, w którym były pracownik Siemensa w Chinach oskarżył firmę o korupcję podczas dostarczania sprzętu medycznego do szpitali w Chinach i Korei Północnej.
-
Bo Xilai skazany na dożywocie
Były szef Partii Komunistycznej w Chongqing, Bo Xilai, charyzmatyczny polityk typowany na następnego przewodniczącego ChRL został skazany na dożywocie i konfiskatę majątku. Wyrok zapadł w niedzielę 22 września.
-
GlaxoSmithKline wiedziało o korupcji w Chinach
Jak ujawniła chińska agencja informacyjna Xinhua, GlaxoSmithKline wiedziało o tym, że jego pracownicy korumpują, by sprzedawać jego produkty.
-
Europejski koncern podejrzany w Chinach
Sanofi - największy koncern farmaceutyczny w Europie i jeden z głównych na świecie jest podejrzany o korupcję w Chinach.
-
Winopranie
Francuskie winnice mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy przez inwestorów z Chin i Europy Wschodniej - ostrzega francuska komórka organizacyjna zajmująca się wykrywaniem i zwalczaniem wprowadzania do obiegu nielegalnych pieniędzy (Traitement du Renseignement et Action contre les Circuits FINanciers clandestins – TRACFIN).
-
Wkrótce process Bo Xilaia
Chińska prokuratura wniosła do sądu oficjalny akt oskarżenia przeciwko byłemu prominentnemu politykowi, Bo Xilaiowi.
-
W imię dobrych relacji z Chinami
Według doniesień mediów, rząd Izraela wycofał się z oskarżania Banku Chin o pranie pieniędzy. Miało to być wynikiem chęci utrzymania dobrych relacji z Chinami zwłaszcza w obliczu majowej wizyty promującej wymianę handlową miedzy obu krajami.
-
GlaxoSmithKline korumpowało w Chinach
Potentat farmaceutyczny GlaxoSmithKline jest podejrzewany o praktyki korupcyjne w Chinach.
-
Porozumienie o współpracy Chin i Indonezji
W dniu 25 czerwca 2013 roku przedstawiciele Chińskiej Naczelnej Prokuratury Ludowej oraz indonezyjskiej Komisji ds. Zwalczania Korupcji podpisali porozumienie o współpracy.
-
Jeden z szefów Rolls-Royce'a rezygnuje
Dyrektor zbrojeniowej części międzynarodowego koncernu Rolls-Royce Mark King nagle, pod koniec kwietnia 2013 roku podał się do dymisji. Jego rezygnacja była tym bardziej niespodziewana, że swoją funkcję pełnił raptem od 4 miesięcy.
-
Wojskowe tablice rejestracyjne i korupcja
Chińczycy postrzegają wojskowe tablice rejestracyjne jako symbol korupcji władzy. Są one wykorzystywane do omijania przepisów drogowych i unikania płacenia za przejazd autostradami.
-
Korupcja zagraża faunie
"The Guardian" zamieścił artykuł o tragicznych skutkach, jakie powoduje korupcja wśród afrykańskich strażników współdziałających z kłusownikami.
Wybierz Strony
- wstecz o 5 <<
- poprzednia <
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- dalej o 5 >>
- następna >