Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Afera „Goryla” w słowackiej polityce

Słowacką sceną polityczną wstrząsa skandal ze służbami specjalnymi w tle. Upublicznione zostały akta sprawy pod kryptonimem „Goryl”, które wskazują na korupcyjne powiązania polityków z biznesem.

Pod koniec grudnia 2011 roku w internecie opublikowane zostały materiały z podsłuchów prowadzonych w ramach operacji „Goryl” przez Słowacką Służbę Informacyjną (SIS), odpowiedzialną za działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze. Wskazują one, iż w latach 2005-2006, z którego to okresu pochodzą zgromadzone informacje, politycy z całego spektrum krajowej sceny politycznej, działając w zmowie z biznesmenem Jaroslavem Haščákiem, ustawiali przetargi i prywatyzacje państwowych przedsiębiorstw. Jest on jednym z właścicieli grupy kapitałowej Penta, która miała korzystać na tym korupcyjnym procederze.

Nagrania miały zostać zrobione w bratysławskim mieszkaniu współpracownika Haščáka, Zoltana Vargi, w którym to przedsiębiorca i jego zaufani mieli spotykać się z politykami. W ich trakcie omawiano, jak w zamian za odpowiednią gratyfikację mieli oni ułatwiać firmie przejmowanie państwowego majątku lub zwycięstwa w rozpisywanych przetargach. Rzekomo rozmawiano też o korzystnych dla Penty zapisach ustawowych.

Sprawa wydaje się sięgać samych szczytów władzy, gdyż wskazuje na możliwy współudział w niej 2 byłych premierów a zarazem szefów głównych partii na Słowacji: przewodniczącego liberalnej Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej - Mikuláša Dzurindy oraz kierującego lewicową i populistyczną partią Smer - Roberta Fico. Żadnego z nich co prawda nie nagrano, jednakże podsłuchano szereg osób z ich najbliższego otoczenia.

Autentyczności upublicznionych materiałów póki co nie udało się potwierdzić, zwłaszcza, że na ich podstawie nie zostały wszczęte żadne kroki karne. Komentarza odmawia również SIS. Jednakże stołeczny sąd potwierdził, iż w tamtym okresie wydał zgodę na zastosowanie operacyjnych środków inwigilacji do sprawy, której numer pokrywa się z tym nadanym akacji „Goryl”. W celu ustalenia prawdziwości upublicznionych akt, słowacka policja powołała specjalny zespół złożony z funkcjonariuszy jednostki kryminalnej, antykorupcyjnej i spraw wewnętrznych, zaś obecna premier, Iveta Radičová, nakazała szefostwu SIS zwolnić z tajemnicy funkcjonariuszy pracujących przy sprawie.

Jest już pierwsza polityczna ofiara publikacji. Jest nią Anna Bubeníková, dyrektor agencji odpowiedzialnej za gospodarowanie państwowym mieniem. Została ona zdymisjonowana, gdyż miała być niejako pośrednikiem pomiędzy Pentą, a ówczesnym szefostwem agencji.

Politycy bronią się twierdząc, że wszelkie oskarżenia są bezpodstawne, zaś upublicznienie materiałów ma służyć ich dyskredytacji w obliczu rozpisanych na marzec 2012 roku wyborów parlamentarnych. Podnoszą ponadto, że zgodnie z obowiązującym na Słowacji prawem zapisy podsłuchów, jeśli nie zostały wykorzystane w toku procesu, powinny zostać zniszczone. Zatem jeśli nadal fizycznie istnieją, to są nielegalne, a jeśli zostały zniszczone, to pozostała jedynie ujawniona w internecie ich transkrypcja. Do kontrakcji przeszedł również Haščák, którego pełnomocnicy  zagrozili mediom procesami, jeśli dalej będą zamieszczać i powielać akta „Goryla”. Ostrzeżenie dotyczyć ma również dziennikarza śledczego Toma Nicholsona, który od 2 lat zajmował się sprawą związków polityków z Pentą, a który planował wynik własnych ustaleń wydać w postaci książki.Źródła:

http://www.thedaily.sk/2012/01/04/political-affairs/gorilla-in-the-mist-of-slovak-politics/

http://spectator.sme.sk/articles/view/45034/2/fnm_chief_sacked_over_gorilla_file.html

http://www.euractiv.com/justice/slovak-politics-rocked-gorilla-corruption-scandal-news-510173

http://www.thedaily.sk/2012/01/18/top-news/penta-lawyers-start-to-threaten-lawsuits-over-gorilla/

 

 

do góry