Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Baldwin IV Trędowaty nie przyjął łapówki

Przez wieki Jerozolima, uznana za miasto święte, była miejscem walk pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami. W roku 1174 dwóch władców pretendowało do zapanowania nad Bliskim Wschodem.

  • Baldwin IV Trędowaty nie przyjął łapówki
    Baldwin IV Trędowaty nie przyjął łapówki

Jednym z nich był skrywający twarz pod srebrną maską, cierpiący na trąd Baldwin IV, który został królem Jerozolimy w wieku 13 lat. Drugim, o dwadzieścia lat straszy Saladyn – władca Egiptu. Ich drogi były ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ obaj za wszelką cenę chcieli zdobyć panowanie nad królestwem, będącym w posiadaniu krzyżowców od 1099 r.

Jednym z pierwszych działań Baldwina jako króla było odrzucenie pokoju zawartego z Saladynem i najazd na tereny otaczające Damaszek. 25 listopada 1177 r. Baldwin stawił czoło islamskiej ekspansji i przy udziale niespotykanego męstwa i zastosowaniu doskonałej taktyki wojennej, zdołał pokonać przeważające siły wroga na wzgórzach Montgisard. Saladyn ledwo uszedł z życiem i wracał do Egiptu z mocno nadwyrężonym wizerunkiem. Zwycięstwo młodego władcy przypisywano nie tylko biegłości w sztuce wojennej, ale też boskiej opatrzności czuwającej nad chorym władcą.

Następny krok Baldwina stanowiła budowa fortecy Bród Jakuba, zwanej także Chastellet, która znajdowała się około 150 km na północ od świętego miasta i która miała destabilizować wschodzące imperium Saladyna. Forteca o długości 140 m i 65 m szerokości z czterema wieżami w narożnikach, otoczona była fosą, a od wschodu dodatkowo chroniła ją rzeka Jordan.

Sułtan, chcąc powstrzymać jej budowę, uciekł się do łapówki, oferując Baldwinowi 60 tys. złotych denarów. Król Jerozolimy odmówił, ale nie powstrzymało to Saladyna przed podwyższeniem oferty. Kolejna propozycja brzmiała – 100 tys. denarów. To również spotkało się z odmową. Władca Saracenów zdał sobie sprawę, że im dłużej prowadził skazane na porażkę negocjacje z Baldwinem, tym większa konstrukcja powstawała na skrzyżowaniu głównych szlaków na zachodnim brzegu Jordanu.

W 1179 r., kilka miesięcy po rozpoczęciu prac fortyfikacyjnych, Saladyn – stojąc na czele wielkiej armii muzułmanów – ruszył na południe. Muzułmanie doszczętnie zniszczyli Chastellet. Jedno ze źródeł mówi także, że ruiny wypełnili korpusami tysiąca chrześcijan. Fort raz zniszczony, nigdy nie został odbudowany.

Źródła: templarhistory.com; templariusze.org: "Saladin: and the fall of the kingdom of Jeruzalem", aut. Stanley Lane-Poole. Wyd. The Other Press and Islamic Book Trust 2007 (google book)

 

Opublikowano w dniu 25.11.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry