Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Skandal przyczynkiem do nowej ustawy

19 grudnia 1977 r. prezydent Jimmy Carter podpisał ustawę o zagranicznych praktykach korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act – FCPA)

  • Skandal przyczynkiem do nowej ustawy
    Skandal przyczynkiem do nowej ustawy

Inspiracją do stworzenia tego aktu był skandal związany z firmą Lockheed Corp., która w pogoni za kontraktami w przemyśle zbrojeniowym przekupywała japońskich urzędników. Odkrycie tego procederu doprowadziło do zmiany rządu.

Drugim czynnikiem była afera Watergate. Podczas dochodzenia w sprawie nielegalnych wpłat na kampanię Nixona w wielu amerykańskich firmach ujawniono istnienie tzw. slush funds. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC) wykazała, że 400 przedsiębiorstw wydało setki milionów dolarów na łapówki przekazywane za granicę – korumpowano kogo się tylko dało, zarówno premierów, jak i szeregowych policjantów.

Nie można było jednak wyciągnąć żadnych konsekwencji, ponieważ łapówka dla przedstawiciela obcego państwa w celu otworzenia lub utrzymania interesów w danym kraju nie była nielegalna. W niektórych europejskich krajach łapówki można było odliczyć od podatku, wpisując je w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Pomimo protestów ze strony środowiska przedsiębiorców, które twierdziło, że nowe prawo znacznie zmniejszy konkurencyjność amerykańskich korporacji, w 1977 r. Kongres przyjął, a prezydent Jimmy Carter podpisał ustawę o zagranicznych praktykach korupcyjnych.

Minęło ponad 20 lat zanim inne kraje podążyły tą samą drogą i zakazały przekupstwa, uchwalając Konwencję OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych (OECD Convention on Combating Bribery of Foreign Public Officials in International Business Transactions). Obecnie 44 kraje ratyfikowały Konwencję.

Źródła: wilmerhale.com/publications; worldcompliance.com/fcpa; fcpaenforcement.com; justice.gov; http://www.oecd.org/corruption/oecdantibriberyconvention.htm

 

Opublikowano w dniu 19.12.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry