Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wpadł Naczelnik Urzędu Skarbowego z Podkarpacia i czworo biznesmenów. Zatrzymania na gorącym uczynku. Łapówki. Parasol ochronny. Fikcyjne faktury

  • Wpadł Naczelnik Urzędu Skarbowego z Podkarpacia i czworo biznesmenów
    Wpadł Naczelnik Urzędu Skarbowego z Podkarpacia i czworo biznesmenów

Agenci z Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali czterech biznesmenów zajmujących się, jak wskazują ustalenia, m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę, działalnością na szkodę Skarbu Państwa. Kolejnym zatrzymanym w tej operacji specjalnej CBA jest Naczelnik Urzędu Skarbowego z Podkarpacia.

Funkcjonariusze CBA wkroczyli do akcji wczoraj późnym wieczorem jednocześnie w dwóch miejscach.

Pierwsza z grup realizacyjnych CBA działała w hotelu w Łańcucie. Czworo biznesmenów wzięło 40 tys. zł za wystawienie tzw. pustych faktur i po chwili byli już w rękach agentów Biura. Trzy kobiety i mężczyzna zatrzymani „na gorącym uczynku” nie spodziewali się takiego obrotu sprawy.

Fikcyjne faktury VAT, wystawione przez nich i zabezpieczone przez funkcjonariuszy CBA, opiewają na kwotę blisko miliona złotych, ale ustalenia rzeszowskiego CBA wskazują, że było ich znacznie więcej, a proceder funkcjonował na większą skalę.

W tych samych minutach do akcji przystąpiła druga grupa realizacyjna Biura. Na stacji paliw przy autostradzie A4 agenci CBA zatrzymali Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu. Jak ustalili prowadzący sprawę i operację agenci CBA, za 10 tys. zł miesięcznie oferował roztoczenie swoistego parasola ochronnego – za pieniądze gwarantował bezpieczeństwo w legalizowaniu przestępczego procederu służącego m.in. wyłudzeniom podatków i godzącego w interesy ekonomiczne państwa.

Korzyść majątkowa miała być przekazywana comiesięcznie przez co najmniej kilka lat w formie czynszu za najem lokalu należącego do osoby bliskiej zatrzymanemu Naczelnikowi.

Zgromadzone materiały trafią teraz do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty.

Czynności rzeszowskiego CBA trwają, badane będą kolejne wątki m.in. skala prowadzonej niezgodnej z prawem działalności i jak znaczna była wartość wystawionych faktur VAT. Lista zatrzymanych może się wydłużyć. 

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 4.12.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry