Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymani urzędnicy krakowskiego magistratu – korupcja przy przetargach na atrakcyjne nieruchomości w Krakowie

Delegatura CBA w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, prowadzi śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy m.in. w administracji samorządowej oraz w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie i w sprawie podejmowania się bezprawnego pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań oraz lokali użytkowych usytuowanych w atrakcyjnych częściach Krakowa, nieopodal rynku czy wzgórza wawelskiego.

  • Zatrzymani urzędnicy krakowskiego magistratu – korupcja przy przetargach na atrakcyjne nieruchomości w Krakowie
    Zatrzymani urzędnicy krakowskiego magistratu – korupcja przy przetargach na atrakcyjne nieruchomości w Krakowie

Agenci CBA zatrzymali dziś trzy urzędniczki – dyrektor z krakowskiego magistratu kierującą wydziałem zajmującym się zasobem mieszkaniowym miasta, kierownika referatu z wydziału skarbu urzędu, kierownika jednego z referatów w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie oraz kobietę – pośrednika.

Ustalenia śledczych z CBA i prokuratury wskazują, że urzędniczki m.in. w zamian za łapówki pomagały w uzyskaniu prawa do lokali użytkowych i mieszkalnych w atrakcyjnych miejscach Krakowa, m.in. przy ul. Szewskiej, Karmelickiej czy Mostowej. Łapówki dla zatrzymanych dziś urzędniczek miały sięgać w sumie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród „podarków” były też perfumy. Do zdarzeń, które są obecnie przedmiotem śledztwa dochodziło w latach 2015–2017, a sprawa dotyczy co najmniej kilkunastu nieruchomości: mieszkań, lokali użytkowych i kamienic.  

Agenci CBA zabezpieczają  dokumenty w krakowskim magistracie.

Już wcześniej w ręce krakowskich agentów CBA  wpadły 4 osoby, m.in. dwóch pośredników – Robert F. i Małgorzata P.  Agenci przeszukali mieszkania zatrzymanej dwójki pośredników i pomieszczenia w instytucjach samorządowych. Zabezpieczono tam dowody związane ze sprawą.  Kolejny zatrzymany przez CBA  – Adam K., usłyszał  w prokuraturze zarzut dotyczący działania w porozumieniu z innymi osobami i udzielenia Małgorzacie P. oraz Robertowi F. korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł. Ta dwójka miała za te pieniądze podjąć się bezprawnego wywarcia wpływu na osoby pełniące funkcje publiczne w Zarządzie Budynków Komunalnych tak, aby dwie aukcje publiczne na atrakcyjne mieszkania przy ul. Pawlikowskiego i Stradomskiej zostały odpowiednio rozstrzygnięte, na korzyść konkretnych osób. 

Niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie. Śledztwo jest rozwojowe i wielowątkowe.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 3.07.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry