Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Projekt Anakonda – zakup mostu energetycznego Polska­-Białoruś przyniósł 15 mln zł strat. Zatrzymani byli wiceprezesi ENEA S.A.

Poznańska Delegatura CBA zatrzymała dwóch byłych członków zarządu spółki energetycznej ENEA S.A. Sprawa dotyczy podpisanej w 2011 r. niekorzystnej umowy zakupu linii energetycznej mającej łączyć Polskę z Białorusią. Państwowa firma miała stracić na tym co najmniej 15 mln zł.

  • Projekt Anakonda – zakup mostu energetycznego Polska­-Białoruś przyniósł 15 mln zł strat. Zatrzymani byli wiceprezesi ENEA S.A.
    Projekt Anakonda – zakup mostu energetycznego Polska­-Białoruś przyniósł 15 mln zł strat. Zatrzymani byli wiceprezesi ENEA S.A.

Delegatura CBA w Poznaniu, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia w obrocie gospodarczym ENEA S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Badana przez CBA sprawa dotyczy zakupu za ponad 15,25 mln zł przez spółkę ENEA S.A. pakietu ponad połowy udziałów spółki A., która była właścicielem części napowietrznej linii elektroenergetycznej 110 kV relacji Brześć-Wólka Dobrzyńska.

Do transakcji doszło w sierpniu 2011 r. Zakupu dokonano od spółki Z. Ltd. z raju podatkowego – podmiotu prawa cypryjskiego. Stwarzano przy tym pozory korzystnego dla spółki ENEA S.A. przedsięwzięcia dotyczącego utworzenia „mostu” energetycznego mającego służyć do eksportu oraz tranzytu energii przez system Białorusi na rynek  Polski i UE.

Ustalenia CBA wskazują, że „most” energetyczny został kupiony przez ENEA S.A. bez wystarczających analiz. Wiedziano przy tym, że zakup udziałów w spółce A. nie był konieczny do obrotu energią elektryczną poprzez Białoruś. Linia nie miała wystarczającej mocy.  Nie zawarto wcześniej żadnych umów handlowych i nie było czego przesyłać. Dodatkowo okazało się, że linia energetyczna została już wcześniej wydzierżawiona w całości na wiele lat (do 2025 r.) innej firmie, której właścicielem jest spółka cypryjska Z. Ltd.

W toku prowadzonego przez CBA śledztwa ustalono, że członkowie Zarządu ENEA S.A., nie dopełnili ciążących na nich obowiązków, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę zawarli umowę i doprowadzili do przelania na konto cypryjskiego banku w Larnace kilkunastu milionów złotych w sytuacji,  gdy zakupiona spółka nie prowadziła w tym czasie żadnej działalności gospodarczej i generowała straty. 

Ustalenia CBA wskazują tym samym, że zatrzymani byli wiceprezesi zarządu ENEA S.A.  Maksymilian G. i Krzysztof Z. wyrządzili zarządzanej spółce energetycznej szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w wysokości nie mniejszej niż 15,25 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty w  wielkopolskim Wydziale Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Już wcześniej, w czerwcu 2017 r., Maksymilian G. był zatrzymany  przez agentów CBA  w śledztwie przeciwko wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i ich sprzedażą, w celu zaniżania zobowiązań podatkowych, a także przywłaszczania pieniędzy i wyłudzania środków unijnych. Usłyszał zarzuty sprawstwa kierowniczego przy przestępstwach zarzuconych dwójce innym zatrzymanym za wielomilionowe uszczuplenia podatkowe i pranie pieniędzy.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 29.06.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry