Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wyłudzenie 30 mln VAT. „Wyprane” 161 mln zł. Zatrzymani prezesi

Prezes i wiceprezes dużej warszawskiej agencji pracy tymczasowej zostali zatrzymani przez agentów CBA z Łodzi. W tej realizacji brali udział także żołnierze z Żandarmerii Wojskowej. Do tej samej sprawy policjanci z komendy wojewódzkiej zatrzymali członka zarządu spółki zajmującej się pośrednictwem pracy. Wszyscy wpadli w ręce CBA i policji w Warszawie.

  • Wyłudzenie 30 mln VAT. „Wyprane” 161 mln zł. Zatrzymani prezesi
    Wyłudzenie 30 mln VAT. „Wyprane” 161 mln zł. Zatrzymani prezesi

Zorganizowana grupa miała na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie towarami i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT, uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku, a także legalizowaniu pochodzących z przestępstw pieniędzy.

W ramach specjalnie założonej, fikcyjnej działalności spółki – handlu odzieżą i tkaninami, zatrzymani wystawiali faktury VAT, poświadczające nieprawdę, co do rzeczywistej realizacji zafakturowanego kupna towarów i dokumentujące transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Śledztwo wykazało, że handel ubraniami to tylko przykrywka do przestępczej aktywności. W ten sposób zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia zwrotu podatku wielkiej wartości – w latach 2014–2016 było to ponad 30 mln zł na szkodę Skarbu Państwa. W ramach zorganizowanej grupy przestępczej, poprzez system spółek i przelewów, „wyprali” ponad 161 mln złotych pochodzących z przestępstw. Agenci z CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedzibę spółki. Cała trójka, w prokuraturze w Łodzi, usłyszała zarzuty m.in. prania pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia zwrotu podatku VAT wielkiej wartości.

W czerwcu ub.r. funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA w jednej z łódzkich restauracji zatrzymali biznesmena, na gorącym uczynku sprzedaży fikcyjnych faktur VAT. Do dziś w śledztwie, nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, zarzuty dotyczące m.in. udziału w latach 2014–2017 w zorganizowanej grupie przestępczej, usłyszało 32. podejrzanych: pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek. Grupy te miały na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie m.in. towarami tekstylnymi i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT. Jeden z zatrzymanych przez CBA przedstawicieli warszawskiej spółki należącej do cudzoziemców miał „wyprać” blisko 25 mln zł „brudnej” gotówki.

Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tych śledztwach.

P. Kaczorek, T. Brodowski

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 23.02.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry