Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wiceminister skarbu z lat 2012–2014 zatrzymany ws. prywatyzacji CIECH-u

Agenci z Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 6 osób odpowiedzialnych i biorących udział w procesie prywatyzacji CIECH-u: wiceministra skarbu z lat 2012–2014 nadzorującego tę prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki.

  • Wiceminister skarbu z lat 2012–2014 zatrzymany ws. prywatyzacji CIECH-u
    Wiceminister skarbu z lat 2012–2014 zatrzymany ws. prywatyzacji CIECH-u

Śledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Agenci CBA zatrzymali podejrzanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie. Czynności trwają.  

Już wcześniej, w latach 2016–2017  funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z ministerstwem skarbu przy procesie prywatyzacji i zbycia akcji CIECH-u.  

Śledztwo dotyczy sprawy niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa, w związku ze zbyciem przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji CIECH za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Śledztwo jest prowadzone przez wrocławską Delegaturę CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 12.02.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry