Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Milionowe wyłudzenia dotacji z PARP. Zatrzymani prezesi spółki

  • Milionowe wyłudzenia dotacji z PARP. Zatrzymani prezesi spółki
    Milionowe wyłudzenia dotacji z PARP. Zatrzymani prezesi spółki

Agenci z Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali 4 osoby ze ścisłego kierownictwa mieleckiej spółki akcyjnej zajmującej się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych. Usiłowali oni wyłudzić, w latach 2013–2014 ponad 27,7 mln zł dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród zatrzymanych przez CBA są Robert Ch. – współwłaściciel i obecny prezes zarządu spółki, byli prezesi – Łukasz M. i Tadeusz S. oraz Jerzy B. – były prokurent i członek rady nadzorczej. 

Śledczy ustalili, że środki z PARP miały być przeznaczone na wysokospecjalistyczny projekt produkcji struktur lotniczych. Złożony przez przedsiębiorców wniosek o tę wielomilionową dotację  poświadczał nieprawdę, zawierał nierzetelne informacje o udziale w realizacji projektu m.in. znanych firm lotniczych, politechniki, uniwersytetu oraz szeregu innych instytucji naukowo-badawczych.

Mimo tego oraz nierzetelnych danych dotyczących kosztów przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz autentycznej wartości projektu, wniosek trafił do PARP  i na jego podstawie na początku 2014 r. w dwóch transzach wypłacono blisko 10 mln zł. 

Agenci CBA ustalili także, iż podejrzany, były prezes Łukasz M. usiłował wyłudzić z banku promesę kredytową dotyczącą deklaracji banku na udzielenie kredytu inwestycyjnego w kwocie 30  mln zł.

Funkcjonariusze przeszukali siedzibę spółki oraz biuro rachunkowe. Zatrzymani usłyszą zarzuty w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 24.01.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry