Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Korupcja w spółce zbrojeniowej – kolejny zatrzymany

Kolejny zatrzymany w śledztwie dotyczącym ujawnionego w spółce PIT-RADWAR S.A. procederu korupcyjnego.

  • Korupcja w spółce zbrojeniowej - kolejny zatrzymany
    Korupcja w spółce zbrojeniowej - kolejny zatrzymany

Agenci CBA zatrzymali w okolicach Warszawy kolejnego podejrzanego w śledztwie dotyczącym ujawnionego w spółce  PIT-RADWAR S.A., wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, procederu korupcyjnego, w którym uczestniczyło szereg osób, zarówno zatrudnionych w spółce, jak i w podmiotach z nią kooperujących.

Zatrzymany przez CBA jest właścicielem jednego z podmiotów będących kooperantem spółki zbrojeniowej w zakresie dostarczania materiałów i usług remontowych. Został doprowadzony przez funkcjonariuszy CBA do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty o charakterze korupcyjnym.  Sprawa dotyczy udzielenia osobie zatrudnionej w spółce zbrojeniowej na stanowisku specjalisty ds. zakupów,  korzyści majątkowej w zamian za działania tego pracownika noszące znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.  

Już wcześniej funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku we współpracy z Żandarmerią Wojskową ustalili, że w spółce PIT-RADWAR S.A. może dochodzić do procederu korupcyjnego. Konkretne podejrzenia dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich, realizowanych przez zatrudnionych w logistyce tej spółki.

CBA rozpoczęło operację specjalną. W jej wyniku, 30 czerwca br., agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwóch pracowników logistyki spółki zbrojeniowej – w chwilę po przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakup części. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani. CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od lat.

Dwa tygodnie później funkcjonariusze CBA zatrzymali przedsiębiorcę, który zawyżał wartość towarów dostarczanych do spółki z sektora przemysłu obronnego o kilkuprocentową prowizję, którą po wpłacie pieniędzy za faktury, przekazywał w ramach korzyści majątkowej pracownikowi spółki. Kolejne tygodnie to nowe zatrzymania i zarzuty – dla pracownika spółki zbrojeniowej i biznesmena działającego w branży elektroniki. We wrześniu agenci CBA zatrzymali w Warszawie byłego pracownika spółki zbrojeniowej. Usłyszał on zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Regionalna w Gdańsku informują przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder, i którzy wręczyli korzyść majątkową, że istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 296a § 5 kodeksu karnego. 

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku  Delegatury CBA w Gdańsku lub gdańskiej prokuratury – przez osobę, która udzieliła lub obiecała udzielić korzyści majątkowej oraz ujawnienie przez nią wszystkich okoliczności przestępstwa, przy czym musi to nastąpić wcześniej, niż organy ścigania w inny sposób dowiedzą się o tym przestępstwie. 

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 10.01.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry