Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymanie 7 profesorów i doktorów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 7 profesorów i doktorów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (WAT). Sprawa dotyczy zarzutów wyłudzenia pieniędzy na szkodę WAT poprzez m.in. zawarcie pozornych umów w latach 2014–2015.

  • Zatrzymanie 7 profesorów i doktorów z WAT w Warszawie
    Zatrzymanie 7 profesorów i doktorów z WAT w Warszawie

Delegatura CBA w Białymstoku pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku prowadzi wielowątkowe śledztwo w sprawie m.in. niekorzystnego rozporządzania mieniem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie poprzez m.in. pozorne umowy.

Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania oraz pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych w siedzibie WAT w Warszawie zabezpieczając nośniki danych i kolejną dokumentację.

Zatrzymani przez CBA usłyszą teraz prokuratorskie zarzuty.

Już wcześniej białostoccy agenci CBA zatrzymali 16 osób w samym tylko wątku śledztwa dotyczącym Wojskowej Akademii Technicznej. Wśród nich był m.in. były rektor-komendant uczelni, dyrektor Wojskowego Instytutu Lotnictwa, dyrektor (Minister Zdrowia w latach 2001–2003) Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki, rektor ds. rozwoju, kierownicy Działu Informatyki i Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT, pracownicy naukowi WAT oraz biznesmeni. Proceder dotyczył m.in. załatwiania sobie dobrze płatnych etatów i zleceń w projektach badawczo-naukowych, zatrudniania na kierowniczym stanowisku osób, która miały wpływ na przyznanie zlecenia czy rozliczania umów cywilnoprawnych na podstawie poświadczających nieprawdę protokołów odbioru zamówionych dzieł.

Delegatura CBA w Białymstoku prowadzi także pod nadzorem Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie inne śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działalności WAT przy projektach i umowach, gdzie osobami podejrzanymi w sprawie są m.in. byli i obecni żołnierze zawodowi.

Nie można wykluczyć, że lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów w obu śledztwach wydłuży się – śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 6.12.2017 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry