Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Apel o korzystanie z klauzuli niekaralności. Śledztwo w sprawie korupcji inspektor z PiP

Trwa śledztwo w sprawie korupcji inspektor z łódzkiej Państwowej Inspekcji Pracy, która w zamian za niekaranie mandatami przyjmowała roboty budowlane w swoim domu. Wiemy, że takich przypadków korupcji jest więcej. Apelujemy do przedsiębiorców, którzy dali się uwikłać w ten proceder, o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie.

  • Apel o korzystanie z klauzuli niekaralności. Śledztwo w sprawie korupcji inspektor z PiP
    Apel o korzystanie z klauzuli niekaralności. Śledztwo w sprawie korupcji inspektor z PiP

Agenci z łódzkiej delegatury CBA wpadli na trop korupcyjnego procederu prowadzonego przez inspektora z  Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi – Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrolująca firmy budowlane  z Łodzi i okolic,  za swoją  „przychylność” i niekaranie mandatami, przyjmowała nielegalne korzyści. Na obecnym etapie agenci CBA ustalili, że łapówkami nie były pieniądze. Inspektor wykańczała właśnie swój dom i kontrolowane firmy musiały jej w tym nieodpłatnie pomóc. Wartość takich usług budowlanych – łapówek, wahała się od kilkuset złotych przy drobnych pracach do kilku tysięcy złotych przy większych robotach.

W Prokuraturze Rejonowej Łódź-Śródmieście zatrzymana usłyszała zarzuty korupcyjne. Inspektor decyzją sądu została aresztowana na 3 miesiące. 

Agenci CBA z Łodzi potwierdzili już kilka takich przypadków z lat 2016–2017.  Jednocześnie agenci CBA podejrzewają na podstawie już zgromadzonych materiałów dowodowych, że skala procederu była znacznie większa, a proceder mógł trwać od lat.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder, i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Łodzi lub Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście.  Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 5.12.2017 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry