Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymania ws. warszawskiej reprywatyzacji

Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy kolejne osoby w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji: byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej i biznesmena.

  • Zatrzymania ws. warszawskiej reprywatyzacji
    Zatrzymania ws. warszawskiej reprywatyzacji

Zatrzymań dokonano w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu w związku m.in. z reprywatyzacją wartej ok. 160 mln zł działki tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. Trwają czynności, podejrzani usłyszą zarzuty. 

W sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji CBA prowadzi 68  śledztw dotyczących blisko 200 adresów – większość z nich to działki i kamienice o wielomilionowej wartości. 

W styczniu br. funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 osób, a w lutym kolejne 3 osoby. Wśród zatrzymanych był m.in. były urzędnik ze stołecznego ratusza, prawnik, były z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i 2 inne osoby z tego biura, pracujące w jednostkach samorządowych Warszawy.  W połowie maja agenci  zatrzymali kolejnych 8 osób, m.in. biznesmena – jednego z najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, 2 rzeczoznawców i 3 adwokatów.  Część zatrzymanych decyzją sądu trafiła do aresztu.

CBA przeprowadziło także kontrolę (rozpoczętą w kwietniu 2016 r.) dotyczącą reprywatyzacji w stołecznym ratuszu.  Na 50 zbadanych procedur aż w 12 przypadkach ujawniono nieprawidłowości, m.in. stwierdzono, że na skutek nieprawidłowości w działaniach miasta cztery warte 100 mln zł działki  zostały przejęte przez skupujących roszczenia za kwotę 852 tys. zł.  Wnioski  pokontrolne CBA trafiły do Rady Warszawy i do prokuratury.

Piotr Kaczorek, CBA

 

Zobacz artykuł na stronie CBA

Opublikowano w dniu 9.10.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry