Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

73. rocznica upadku Powstania Warszawskiego

2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznej walki, kapitulacją zakończyło się Powstanie Warszawskie, uznane za największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

  • Symbol Polski Walczącej
    Symbol Polski Walczącej

Późnym wieczorem, 2 października 1944 r. w Warszawie ustały walki. Decyzję o wstrzymaniu ognia podjęto w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim, po pertraktacjach z delegatami Komendy Głównej Armii Krajowej – płk. Kazimierzem Irankiem-Osmeckim ps. Jarecki i ppłk. Zygmuntem Dobrowolskim ps. Zyndram. Nad ranem, 3 października 1944 r., podpisano akt kapitulacji miasta.

W trakcie ponad dwumiesięcznych walk zginęło blisko 16 tysięcy żołnierzy Powstania, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły – według różnych źródeł – od 150 do 200 tysięcy zabitych. Oblicza się, że aż 65 tysięcy cywilów zginęło w masowych egzekucjach. Straty niemieckie szacuje się na 2 do 10 tysięcy żołnierzy.

Warszawa została niemal doszczętnie zburzona. Specjalne oddziały niemieckie jeszcze przez ponad trzy miesiące po zakończeniu Powstania Warszawskiego niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

 

Opublikowano w dniu 2.10.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry