Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

CBA: Korupcja w Elektrowni Szczecin. 12 zatrzymanych

Agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 12 osób - w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena - w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do elektrowni. Na gorącym uczynku przyjęcia 50 000 zł łapówki CBA zatrzymało Dyrektora ds. Energii elektrowni. Wielomilionowe straty Skarbu Państwa.

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Ustalono, że dostarczane  przez firmę biznesmena  transporty wcale nie były biomasą.  Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe,  potwierdzali, że ciężarówki były właśnie wypełnione odpowiednią technicznie biomasą. Przez to dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości.   

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie, zatrzymali 12 osób, w tym biznesmena  i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrowni Szczecin. Wśród zatrzymanych osób jest Dyrektor ds. Energii - Główny Inżynier Elektrowni Szczecin S.A. Dyrektora zatrzymano na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 000 zł.

W wyniku przeszukań zabezpieczono ok. 1 mln zł w gotówce, w tym  ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

Wstępne ustalenia wskazują na spowodowanie tym procederem wielomilionowych szkód na szkodę  spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Piotr Kaczorek, CBA

 

Opublikowano w dniu 03.02.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry